Add a cover

General information  

Tags  

Alias  

Ratings

This media has not been rated yet.
Be the first one!

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
Toon Disney (1998)

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :  

  Summary  

Toon Disney – nieistniejący już kanał telewizyjny dla dzieci, należący do holdingu The Walt Disney Company. Stacja rozpoczęła nadawanie w Stanach Zjednoczonych w 1998 roku, a sześć lat później w części krajów Europy i Azji. Po przejęciu nadawcy kanału i bloku programowego Fox Kids, w krajach, w których nie nadawano kanału Fox Kids, ale nadawano Toon Disney, w stacji tej pojawiło się pasmo Jetix. 13 lutego 2009 roku koncern Disney-ABC Television Group rozpoczął standaryzacje posiadanych marek i zastępowanie marki Jetix marką Disney XD. Zmiana ta objęła także kanały Toon Disney dzielące czas antenowy z Jetix. Kanały Toon Disney, które nie emitowały tego pasma zostały przekształcone w Disney Cinemagic. Wyjątkiem były Włochy, gdzie zdecydowano się całkowicie wycofać stację z anteny. Na kanale emitowane były wyłącznie seriale animowane Walta Disneya, takie jak: Kim Kolwiek, Amerykański smok Jake Long, Byle do przerwy, Lilo i Stitch, Nowa szkoła króla, Brenda i pan Whiskers, Fineasz i Ferb, Wymiennicy, Fillmore na tropie, Lloyd w kosmosie, Maggie Brzęczymucha, Niezwykła piątka na tropie i wiele innych.

  Biography  

Show more

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "Toon Disney (canal de televisión)", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.