Add a cover

General information  

  • Place of birth : Fresno
  • Date of birth : 14/08/1974

Links  

Tags  

Alias  

  • Gorham Christopher

Ratings

This media has not been rated yet.
Be the first one!

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
Christopher Gorham (1974)

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :  

  Summary  

Christopher Gorham – amerykański aktor telewizyjny i filmowy.

  Biography  

Dorastał w San Fernando Valley, w stanie Kalifornia. Będąc uczniem szkoły średniej odebrał nagrodę Młodego Talentu Roku przy International Modeling Talent Association w Nowym Jorku. Uczęszczał do Roosevelt School of the Arts i ukończył Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles na wydziale sztuk filmowych i teatralnych.

W 1997 pojawił się po raz pierwszy na srebrnym ekranie aż w czterech serialach: Ich pięcioro jako Elliot, Shopping for Fangs, Życie mniej zwyczajne i Spy Game. Za postać Johna Groberga w kinowym biograficznym dramacie przygodowym Druga strona nieba zdobył nagrodę Camie. Telewizyjna rola tajnego agenta Jake'a Foleya, który za sprawą mikroskopijnych struktur komputerowych staje się szybki, dysponuje ogromną siłą i doskonałym słuchem i wzrokiem w serialu sci-fi Agent przyszłości (Jake 2.0, 2003-2004) i telefilmie przyniosła mu sławę i nominację do nagrody Cinescape Genre Face of the Future. Użyczył swojego głosu doktorowi Milesowi McCabe, bohaterowi serialu NBC Misja: Epidemia (Medical Investigation (2004-2005). W serialu ABC Brzydula Betty (Ugly Betty, 2006-2007) wystąpił jako księgowy Henry Grubstick z Tucson w Arizonie, pracownik wydawnictwa Meade Publications.

  Życie prywatne
22 stycznia 2000 ożenił się z Anel Lopez Gorham. Mają troje dzieci.

Show more

  Played TV shows  

  Crew    

  Companies    

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "Christopher Gorham", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.