Add a cover

General information  

  • Real name : Eric Salter Balfour
  • Place of birth : Los Angeles
  • Date of birth : 24/04/1977

Tags  

Alias  

  • Balfour Eric
  • Eric Salter Balfour

Ratings

This media has not been rated yet.
Be the first one!

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
Eric Balfour (1977)

Eric Salter Balfour

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :  

  Summary  

Eric Salter Balfour – amerykański aktor telewizyjny i filmowy.

  Biography  

Ma pochodzenie rosyjskie, francuskie i indiańskie. Ukończył szkołę średnią w Burbank w stanie Kalifornia. Swoją karierę na srebrnym ekranie rozpoczął od udziału w disneyowskim serialu dla dzieci Dzieciaki zarejestrowane i za swoją debiutancką rolę telewizyjną Erica otrzymał nagrodą dla Młodego Artysty w Los Angeles. Wystąpił m.in. w sitcomie ABC Krok za krokiem z Suzanne Somers, serialu CBS Doktor Quinn (Dr. Quinn, Medicine Woman, 1993-94) u boku Jane Seymour i sitcomie Kirk z Kirkiem Cameronem. Na dużym ekranie zadebiutował w komedii Ten pierwszy raz z Jennifer Love Hewitt.

Powrócił na mały ekran w serialach: Buffy: Postrach wampirów , Jezioro marzeń (Dawson's Creek, 1998), Sześć stóp pod ziemią (Six Feet Under, 2001-2003) jako Gabriel Dimas, przyjaciel Claire, 24 godziny (24, 2001-2007), TV-NBC Hawaje i Życie na fali . W kontrowersyjnym melodramacie kanadyjskim Seks to nie wszystko wystąpił nagi i w stanie erekcji.

Spróbował także swoich sił jako wokalista grupy "Fredalba". W 2006 roku reklamował męskie perfumy Valentino i Valentino V.

  Życie prywatne
Od 24 kwietnia 2005 roku jest związany z aktorką Moon Bloodgood.

Show more

  Played TV shows  

  Crew    

  Companies    

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "Eric Balfour", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.