Add a cover

General information  

Tags  

Alias  

  • Read James

Ratings

This media has not been rated yet.
Be the first one!

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
James Read (1953)

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :  

  Summary  

James Christopher Read – amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy.

  Biography  

Przyszedł na świat jako drugi z trojga dzieci w dobrze prosperującej rodzinie. Dorastał wraz ze starszym bratem i młodszą siostrą. W 1976 roku ukończył prawo na University of Oregon w Eugene w stanie Oregon. Uczęszczał do Centrum Teatralnego w Denver, w stanie Kolorado. Debiutował na scenie off-Broadwayu i przez trzy sezony grał w lokalnym teatrze; The Denver Center Theatre Company. W 1998 roku ukończył również psychologię na Pepperdine University w Malibu, w stanie Kalifornia.

Wystąpił po raz pierwszy na małym ekranie w roli Herba Sawyera w popularnym sitcomie Zdrówko oraz jako Murphy Michaels w pierwszym sezonie serialu kryminalnego Detektyw Remington Steele. W 1984 roku, po tragicznej śmierci starszego brata, zastanawiał się nad rezygnacją z zawodu.

Przełomem w karierze była rola George'a Hazarda w miniserialu z 1985 roku – ekranizacji książki Johna Jakesa, Północ-Południe i dwóch sequelach – z 1986 i 1994 roku. Przygotowując się do tej roli, spędził kilka tygodni na rancho swojego partnera z planu; Patricka Swayze, który uczył go jazdy konno. Wcielił się też w postać legendy kina; Carego Granta w miniserialu biograficznym Biedna mała bogata dziewczynka z Farrah Fawcett w roli tytułowej. W serialu Czarodziejki wystąpił w roli ojca tytułowych bohaterek.

Od czasu do czasu pojawia się w produkcjach kinowych, m.in. Legalna blondynka oraz w scenach ostatecznie nie wykorzystanych jej sequelu Legalna blondynka 2.

Wysoki , leworęczny, w latach 1973-78 był żonaty z Lorą Lee, która oskarżyła go o zdradę, a rozwód zmienił się w publiczne pranie brudów. W 1988 roku ożenił się powtórnie, z młodszą o jedenaście lat aktorką; Wendy Kilbourne, którą poznał w maju 1983 roku na planie Północ-Południe, gdzie grali małżeństwo. W 1996 roku, gdy jego żona urodziła martwe dziecko, chciał porzucić aktorstwo. W 1998 roku, zamieszkali w Santa Barbara, w stanie Kalifornia. Mają dwoje dzieci – syna Jacksona i córkę Sydney . Interesuje się żeglarstwem, tenisem i muzyką.

Show more

  VideoTvShowEpisode

  Crew    

  Companies    

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "James Read", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.