Add a cover

General information  

  • Real name : Omar Hashim Epps
  • Place of birth : Brooklyn
  • Date of birth : 23/07/1973

Links  

Tags  

Alias  

  • Epps Omar

Ratings

This media has not been rated yet.
Be the first one!

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
Omar Epps (1973)

Omar Hashim Epps

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :  

  Summary  

Omar Hashim Epps – amerykański aktor, muzyk. Grał w serialu Ostry dyżur. Wystąpił w nim jako Doktor Gant. Swoją rolę odgrywał tam tylko przez jeden sezon . Ta rola zaważyła na jego dalszej karierze. Zagrał też rolę Erica Foremana w serialu Dr House w 2004 r. Omar i jego młodsza siostra zostali wychowani przez matkę, dyrektorkę szkoły podstawowej na Brooklynie. Aktor pochodzi z niezwykle muzykalnej rodziny – kilka z jego ciotek to piosenkarki, a dziadek był basistą. Epps również próbował swych sił w muzycznym biznesie – w 1991 wraz z kuzynem założył grupę rapową Da Wolfpack, z którą wydał płytę w 1996. Omar pracował przez kilka lat jako model, reżyserował także videoclipy artystów R'n'B i pisał scenariusze dla programów telewizyjnych. Omar Epps ukończył Fiorello H. LaGuardia High School of Music, Art and Performing Arts w Nowym Jorku. Studiował także inżynierię.

  Biography  

Show more

  Played TV shows  

  VideoMovie

  VideoTvShow

  VideoTvShowSeason

  Crew    

  Companies    

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "Omar Epps", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.